| Camera | 12 MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP+10MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 7.3 inch Dynamic AMOLED Display | |
| Sim | Nano SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 | |
| RAM | 12 GB RAM | |
| Memory | 512 GB ROM | |
| Battery | 4235 mAh Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy Fold 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy Fold 5G (SM-F900F, SM-F9000, SM-F900W, SM-F900U) |
| Price | Tk. 155,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release February,2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G NSA / Sub6 |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 7.3 inches, 162.6 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1536 x 2152 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 362 ppi density |
| Primary Camera | Triple: 12 MP, Dual Pixel PDAF 12 MP, (telephoto), 2X Optical Zoom 16 MP, (ultrawide) |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 10 MP 8 MP, Depth Sensor Cover Camera : 10 MP |
| Camera Features | |
| Video |
| Body Dimensions | Unfolded: 160.9 x 117.9 x 6.9 mm - Folded: 160.9 x 62.9 x 15.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 263 g |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Space Silver, Cosmos Black |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 512 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4235 mAh Battery |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 15W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - 32-bit/384kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic - Dolby Atmos/AKG sound |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
The best mobile I have ever used.
Display: 12.9 Inches Liquid Retina XDR Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 6.2 inches Foldable P-OLED Display
Camera: 48MP main, 20MP front
Chipset: Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 2510 mAh battery
View Details →
Display: 6.8 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 108MP+10MP+10MP+12MP Main, 40MP Front
Chipset: Exynos 2100 5G (5 nm) - Global Qualcomm Snapdragon 888 - USA
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11, One UI 3.0
Battery: 5000 mah Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.2 inches Foldable P-OLED Display
Camera: 48MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 10
Battery: 2800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →